INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Leon (Leonard) Jodko-Narkiewicz      Akt zgonu Leonarda Jodki, Zamość, 45, 1840 - kwadrat - koloryzacja iPSB.

Leon (Leonard) Jodko-Narkiewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jodko-Narkiewicz Leon (Leonard), (zm. ok. 1850), inżynier wojskowy. Pochodził z litewskiej rodziny szlacheckiej, wywodzącej się z pow. lidzkiego i od XVI w. piastującej urzędy. W marcu 1790 r. wstąpił jako podoficer do litewskiego korpusu inżynierów; 13 IX 1794 r. z konduktora inżynierów awansował na podporucznika 3 regimentu piechoty litewskiej. Potem miał służyć w Legionach, a w r. 1807 był kapitanem inżynierii I Legii Księstwa Warszawskiego. Po traktacie tylżyckim uczestniczył w pracach delimitacyjnych; w kampanii 1809 r. mianowany poddyrektorem fortyfikacji odzyskanego Zamościa, od 1 VI rozpoczął tam pracę. Na tym stanowisku, awansowany na podpułkownika, przetrwał oblężenie w r. 1813, otrzymując, tak jak inni wyżsi oficerowie, Krzyż Kawalerski Legii Honorowej. Po traktacie wiedeńskim był szefem robót delimitacyjnych z Wolnym Miastem Krakowem. Awansowany na pułkownika, wrócił w r. 1817 do robót fortyfikacyjnych w Zamościu. Przed powstaniem podał się do dymisji. Zdaniem podwładnego, K. Kołaczkowskiego, mało wykształcony, uczciwy, dobroduszny. Żonaty z Barbarą Bukrzewską, pozostawił syna Konstantego, inżyniera miasta Warszawy.

 

Boniecki; Uruski; – Gembarzewski, Wojsko pol. 1815–30, s. 135; Giergielewicz J., Zarys historii korpusów inżynierów w epoce Stanisława Augusta, W. 1933; Herbst S., Zachwatowicz J., Twierdza Zamość, W. 1936; Olszewicz B., Polska kartografia wojskowa, W. 1921; – Akty powstania Kościuszki, III; [Kołaczkowski K.], Wspomnienia jenerała Kołaczkowskiego, księga I, Kr. 1898 s. 66; Korespondencja ks. Józefa Poniatowskiego z Francją, Wyd. A. M. Skałkowski, P. 1921–8 II; Spadek rękopiśmienny po gen. M. hr Hauke, Wyd. A. Rembowski, W. 1905 s. 174 i n.

Stanisław Herbst

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Franciszek Radziszewski

1817-12-15 - 1885-08-03
bibliograf
 

Witold Marczewski

1832 - 1903-04-13
inżynier
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.